Méz - "Az istenek eledele"
Az egyik legértékesebb táplálékunk, s legfőbb energiaforrásunk, amely a korábbi századokban olyan életelixirnek számított, ami a jólétet és gazdagságot szimbolizálta
Seneca még a levegő csodálatos ajándékának tekintette a mézet, a régi görögöknél pedig "az istenek eledele" volt, de a mézet már az írott történelem kezdeteitől fogva az orvosi könyvek is a legnagyobb elismeréssel említik. S ez -a kulturtörténet tanusága szerint - a későbbi korokban is megmaradt. A méz egyrészt mindig a gazdagságot, a jólétet szimbolizálta, másrészt pedig olyan életelixírnek számított, amit az orvosok éppúgy nagyra tartottak, mint a népi gyógyászat.
A méz kétségtelenül az egyik legértékesebb táplálékunk, s egyben az egyik legjobb energiaforrásunk, hiszen közel 80 százalékban szőlő -és gyümölcscukrot, 17 százalékban vízet, s csak néhány százalékban tartalmaz szaharózt. Ennek következtében rendkivül gyorsan, közvetlenül a bélből szívódik fel, vértísztitó hatása miatt fiatalítja, frissiti a szervezetet, kiváló segítség nemcsak a fáradtság, de a különböző betegségek leküzdésében is. Ennek ellenére Magyarországon a napi és fejenkénti mézfogyasztás alig haladja meg a néhány grammot, s a méz méltatlanul háttérbe szorul a mindennapi táplálkozásunkban
Gyógyszer
A méz és más méhészeti termékek (méhpempő, propolisz, virágpor) egyaránt kiváló erősítő, frissítő szerek. A legösszetettebb élelmiszerek közé tartoznak, mert a nagy tömegü cukor mellett rendkívül sokféle ásványi anyagot, vitamint, valamint ferment-és hormonanyagokat is tartalmaznak. Segítségükkel megelőzhetők a betegségek illetve a betegség esetén segítik, gyorsítják a lábadozást,a szellemi-fizikai energiák visszanyerését, a felépülést, gyógyulást. A méz hatására a sejtek jobban használják fel az oxigént, miáltal jelentősen növelhető a teljesítőképességünk. Ez a magyarázata, hogy például a sportolók miért fogyasztják rendszeresen a versenyek előtt. Az azonban téves elképzelés, hogy a mézben rejtelmes,sőt csodás egészségvédő anyag volna.Hatása azonban valóban csodás:a közmondás szerint egy kaptár tíz orvossal felér, ami arra utal, hogy a cukorbetegség kivételével gyakorlatilag szinte minden betegség megelőzésére, kezelésére alkalmas.A vitaminok közül A-, Bl-, B2-, B6-, C-, G-, H-vitamin, az ásványi anyagok közül pedig kálium, foszfor, réz, nátrium, vas, kén található meg benne.
Külsőleg
Ha a bőr sérüléseit mézzel kenjük be, az lakkszerü hártyát képez rajta, s remekül lepecsételi, fertőtleníti a sebet.
A mézzel kezelt seb háromszor olyan gyorsan tisztul, mint a nem mézelt kezelt seb, s a sérülés hegtelenül tűnik el.
Méz hatására a sérült szövetekből gyorsan kitisztul a vizenyő. A méz kiöblíti a sebet, serkenti a sejtképződést, megöli a baktériumokat.
Belsőleg
A méz sajátossága, hogy a baktériumok nem fejlődnek ki, és nem szaporodnak benne.
A méz erősíti az idegeket, az immunrendszert, az emésztést, méregteleníti, tisztítja a szervezetet, mert a máj sokkal könnyebben, jobban és gyorsabban dolgozza fel, mint a cukrot.
A méz tizenötször annyi B2 vitamint tartalmaz, mint az alma.Ezenkívül jelentős mennyiségü nátrium, kálcium, vas és foszfor is van benne.
Jótékonyan hat a fiatal szervezetre a csontképző hatása miatt.
Legtöbb családban meghűlés, influenza, nátha esetén mézes teát fogyasztanak. Két evőkanál méz forró teába, tejbe keverve, csillapítja a köhögési ingert.
A méz remek erősítőszer sápadt, vérszegény gyerekeknek, szoptató anyáknak, a csecsemőknek pedig tejjel vegyítve a legegészségesebb táplálék.
Fenyőméz: Sok foszfor és mangán van benne. Azoknak ajánlható, akik nehéz fizikai munkát végeznek, vagy ásványi anyagok hiányában szenvednek.
Minden vidéknek megvan a maga jellegzetes mézfajtája (akácméz, hársméz ,repceméz, erdei virágméz stb.), amelyeknek mások az alkotóelemei.
Akácméz: Kalciumban gazdag mézfajta. Segít a mészhiányos betegeken, ellensúlyozza az izomgyengeséget.
Erdei méz: Sok vasat és rezet tartalmaz.Elsősorban a vérszegényeknek hasznos.
Virágméz: Sok kálium található benne. Szívpanaszok, szívgyengeség esetén hatásos szer lehet.
Speciális reggeli
Norvégiában az egyoldalú táplálkozás valamint az előnytelen éghajlati viszonyok miatt az általános iskolások egészségi állapota és tanulmányi eredménye sokkal rosszabb volt, amig a tanítás kezdete előtt nem kaptak egy speciális - un. Oslo-reggelit - amely a következőkből állt: előző este a zabpelyhet tejbe áztatták, majd reggel sárgarépát reszeltek hozzá, s felmelegítve a pépet mézzel édesítették. A különleges reggelinek köszönhetően a gyerekek egészségi állapota és iskolai eredmények egyaránt látványosan javultak.
Lépesméz
A néphit úgy tartja, hogy a lépesméz értékesebb a a bolti forgalomban kapható méznél, s ez valóban így is van, mert a lépesméz illetve a pörgetéskor nyert friss méz tápanyagtartalma nagyobb. Ebbe ugyanis a virárpornak és a méhlárvák táplálására készíett anyagnak a törmelékei is belekeverednek, s ezek nagyon sok nyomelemet, vitamint, enzimet, hormont tartalmaznak. A bolti forgalomban kapható méz ugyan esztétikusabb kivitelű, nem zavaros, nem törmelékes, de mivel derítési és szürési folyamatokon ment át, a védőanyagai egy részét is kiszűrték belőle.
Tudta?
- A tapasztalatok szerint, aki mézet használ cukor helyett, az rövid időn belül kevesebb édességet fogyaszt másoknál, mert szervezete nem kívánja az édességeket. Ennek megfelelően a méz fogyasztása elősegíti karcsuságunk, vonalaink megőrzését is.
- Lefekvés előtt két teáskanál méz nyugodt alvást biztosít.
- A néphit szerint, ha az új házasok küszöbére mézet csepegtetnek, akkor gazdag és édes lesz az életük.
- A mézet gyakran hamisítják: többnyire kukorica keményítőből nyert izocukorral dúsítják fel, amely egészségre ártalmatlan, s nehéz kimutatni, mivel állaga hasonló az "igazi" mézéhez. Általában a méz gyengébb illata és íze alapján lehet következtetni a jelenlétére.
|